Florida 2024
Tohle by bylo škoda neukázat. Skoro celý květen jsem s rodinou strávil za oceánem ve státě Florida, a i když nešlo vyloženě o fotografický výlet, občas jsem tam něco cvakl.
Vše jsem fotil, dá se říci, náhodně při výletech s dětmi. Místní příroda kypí životem a pokud si dáte trochu záležet a pozorně se zadíváte, narazíte na zajímavou faunu a flóru téměř všude.
První, co mě hodně upoutalo, byly místní vážky. Konkrétně Halloween pennant dragonfly - Celithemis eponina. Tyto vážky sedí na špičkách rostlin a vlní se ve vánku jako vlajky. Díky svému zbarvení jsou to takové halloweenské vlajky.
Nad hlavami se nám neustále proháněli krásní orlovci říční - Pandion haliaetus, poštěstilo se mi zachytit kardinála červeného (Cardinalis cardinalis), různé racky, vrány, datla, nebo třeba vládce pobřežních vod, pelikány.
Přiznám se, že když jsem odjížděl na Floridu, nevěděl jsem, že zde žijí také suchozemské želvy. Fotografie želvy myší jsem pořídil na stezce vedoucí houštinou Clam Pass Nature Trail. Při čekání na západ slunce na pláži Clam Pass jsem vzal foťák a vydal se prozkoumat značenou stezku houštinou. Byl jsem tam sám, děti to vzdaly hned na začátku a raději skočily do moře - škoda, ale o to intenzivněji jsem mohl setkání se želvou prožít. Šel jsem bos v rozpáleném písku a užíval si bujnou přírodu všude kolem, když v tom jsem si všiml, že se pohnula větev nedalekého keříku. Mrknul jsem pod keř a tam na mě kouká želva. Je to jiné setkání než se želvami žijícími v zajetí. Byla ostražitá a já jsem musel kousek poodstoupit a hezky si počkat, až bude pokračovat ve své naplánované cestě. Prý je to zdatný hrabáč a většinu času tráví ve vyhrabaných norách, které mohou být i několik metrů hluboké - o to víc si setkání s želvičkou vážím.
Kromě želv, které nemusí být vždy tak přátelské jako výše zmíněná, se po zemi pohybuje také velká spousta ještěrek. V oblasti, kde jsme byli, byl všudypřítomný například anolis hnědý (Anolis sagrei). Jeho domovem je Kuba a Bahamy, avšak díky dovozu rostlin a s nimi i vajíček těchto ještěrek se rozšířil i na Floridu a další státy a ostrovy. Roztomilá ještěrka s výrazně barevným lalokem je bohužel vysoce invazivní a dokonce může za to, že původní druh anolis zelený se přesunul raději na stromy, aby před ním byl v bezpečí.
Nouze nebyla také o další nepůvodní druh - baziliška páskovaného, nazývaného ježíšova ještěrka díky své schopnosti běhat po vodní hladině. To nám bohužel nepředvedl.
Když jsme u ještěrek, tak se dostáváme k samotnému symbolu Floridy. Ozubená ještěrka, která na vás kouká z kdejaké tůně u cesty, aligátor severoamerický.
Zážitků spousta, fotek ještě více. Už se těším až se tam zase vrátím.